reklama
kategoria: Społeczne
6 luty 2024

Choroby układu krążenia same z siebie są priorytetami

zdjęcie: Choroby układu krążenia same z siebie są priorytetami / fot. PAP
fot. PAP
Choroby układu krążenia po prostu same z siebie są priorytetami. Ludzie w Polsce chorują na te choroby bardzo często. Niestety, ilość zgonów, które obserwujemy, jest zatrważająco duża - powiedział wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.
REKLAMA

We wtorek odbyła się w Warszawie konferencja połączona z debatą z okazji 70 lat Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK), organizowana przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, podczas której prezes PTK Robert Gil zaznaczył, że towarzystwo chciałoby doprowadzić do tego, by w dużo większym stopniu interweniować na poziomie profilaktyki oraz że kardiologia powinna wrócić do debaty publicznej.

Dodał, że PTK przyjęło na 2024 rok hasło: "Dzieci naszą przyszłością – zadbajmy o ich serca. Rok 2024 rokiem Kardiologii Dziecięcej." Podkreślił, że rok 2024 będzie rokiem wsparcia dla kardiologii dziecięcej.

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny zapytany o to, jaka jest pozycja kardiologii na mapie potrzeb zdrowotnych i kierunków działania ministerstwa w najbliższym czasie, powiedział, że jest to rola wiodąca i pierwszorzędna. Dodał, że wiele środowisk oczekuje takich słów, a w jego ocenie są one prawdziwe.

"Choroby układu krążenia po prostu same z siebie są priorytetami. Ludzie w Polsce chorują na te choroby bardzo często. Niestety, ilość zgonów, które obserwujemy, jest zatrważająco duża zarówno w chorobie niedokrwiennej serca, jak i w udarach mózgu czy innych schorzeniach naczyniowych" - powiedział.

Maciej Karaszewski z Narodowego Funduszu Zdrowia wskazał, że wśród działań na przyszłość należy skupić się na profilaktyce. "Widać, że ta profilaktyka powinna być oparta nie tylko o kardiologów, ale przede wszystkim o POZ" - powiedział.

Senator RP, przewodnicząca komisji zdrowia Beata Małecka-Libera podkreśliła, że kardiologia jest tak ważna, bo największą śmiertelność mamy spowodowaną chorobami układu krążenia. "Tylko poprzez dobrą prewencję, wszelkie badania profilaktyczne, jesteśmy w stanie wszyscy razem doprowadzić do sytuacji takiej, że zmniejszymy tę śmiertelność" - podkreśliła. Dodała, że takich programów brakuje. "Profilaktyka jest najbardziej efektowną i efektywną metodą osiągania skutków" - wskazała. Jak zauważyła, najważniejsze będą dla niej skuteczne, wielowątkowe działania w zakresie profilaktyki ukierunkowane nie tylko na układ schorzeń krążenia. Jak wyjaśniła - mamy bardzo podobne czynniki ryzyka, które oddziałują na inne schorzenia. "Propagując dobrze przygotowany program profilaktyki będziemy oddziaływać na wszystkie schorzenia i wszystkie zagrożenia jakie mamy" - zaznaczyła.

Agnieszka Wołczenko z Porozumienia Organizacji Kardiologicznych zasugerowała współpracę i dialog między wszystkimi środowiskami, bo - jak zaznaczyła - tylko wtedy jesteśmy w stanie wypracować najlepsze rozwiązania, które są najbardziej efektywne i przynoszą zdrowie. Dodała, że naszym obowiązkiem jest zadbanie o wygląd społeczeństwa za kilka lat oraz że należy zwrócić uwagę na profilaktykę i zabezpieczenie dzieci.

Poseł, członek komisji zdrowia Grzegorz Napieralski zaznaczył, że - jego zdaniem - kardiologia powinna wrócić do debaty publicznej. Zaprosił także PTK do współpracy w ramach prac podkomisji ds. sztucznej inteligencji, gdzie w planie pracy mają bardzo duży obszar dotyczący systemu zdrowia.

"To jest nasza rola, by kardiologia wróciła do debaty publicznej" - podkreślił Prezes - elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego Marek Gierlotka.

Prezes PTK Gil wskazał, że należy powoli przesuwać środki na profilaktykę, ale - jak dodał - samo PTK nie będzie w stanie "załatwić całej profilaktyki w Polsce" i będzie współpracowało z innymi towarzystwami. "Chodzi o to, żebyśmy zbudowali pewną armię ludzi, która w swoich miejscach pracy, a jednocześnie na wyznaczonych szkoleniowych konferencjach, uczyłaby pozostałych jak się mają zachować, żeby do pacjenta podchodzić holistycznie" - zaznaczył. "Musimy wzajemnie dbać o dobro naszego pacjenta i współpracować w rozsądnej dystrybucji środków, a nie zabierać jednej specjalizacji do drugiej" - podsumował.(PAP)

Autorka: Iga Leszczyńska

iga/ mir/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Biskupiec
-0.3°C
wschód słońca: 07:43
zachód słońca: 15:16
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Biskupcu

kiedy
2024-12-19 19:00
miejsce
Elephant CLUB, Biskupiec, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-14 19:00
miejsce
Centrum Kultury, Turystyki i...
wstęp biletowany