reklama
kategoria: Miasto
28 sierpień 2023

Biskupiec: perła Pojezierza Olsztyńskiego z duszą historycznej Warmii

zdjęcie: Biskupiec: perła Pojezierza Olsztyńskiego z duszą historycznej Warmii / fot. Honza Groh (Jagro)/(CC BY-SA 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
fot. Honza Groh (Jagro)/(CC BY-SA 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Biskupiec to nie tylko miasto – to podróż w czasie. Jego korzenie sięgają głęboko w przeszłość, a odciski historii widoczne są na każdym kroku. Przenieś się do czasów średniowiecznych, kiedy to tu powstawała legenda Galindii, plemiennej krainy. Dziś możesz spacerować ulicami, które kiedyś przemierzane były przez dawne kultury i cywilizacje.
REKLAMA

Tego szukamy w Biskupcu

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Biskupiec praca, Biskupiec, Biskupiec pogoda, gmina Biskupiec.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Biskupcu, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.

Historia Biskupca ma swój początek 17 października 1395 r., gdy osada leżąca przy zamku zbudowanym przez biskupa Henryka III Sorboma otrzymała prawa miejskie. Inicjatorem tego wydarzenia był Jan z Mokin.
Powiązanie miasta z suwerenem i zwierzchnikiem Warmii, którym był biskup Sorbom, ukazuje się w herbie Biskupca. Symbol ten przedstawia zamek z dwiema blankowanymi wieżami i spadzistym dachem otoczony murami. Na dolnej części herbu widoczna jest tarcza z obustronnymi schodami. Tarcza ta była herbem rodzinnym biskupa Henryka Sorboma. Między tarczą a zamkiem umieszczony jest biskupi kapelusz, mitra, podkreślający rangę założyciela miasta jako biskupa. Miasto przyjęło nazwę Bischofsburg od zamku biskupiego. W swoich wczesnych latach Biskupiec stanowił małą, skromną osadę, otoczoną murami obronnymi, przez które prowadziły dwie bramy – Reszelska i Szczycieńska. Centralnym punktem była rynek, a główna budowla, ratusz, mieściła się w południowo-wschodniej części tego placu. Miasto było usytuowane na uboczu, z dala od głównych szlaków kupieckich i niedaleko tanich szlaków wodnych. Aż do połowy XIX wieku głównym zajęciem mieszkańców i głównym źródłem ich dochodów była uprawa roli, szczególnie lnu, oraz hodowla bydła.
Biskupiec stanowił najmłodsze i zarazem ostatnie z dwunastu miast Warmii. Jego pierwsza ludność prawdopodobnie wywodziła się z bardziej zaludnionych okolic Barczewa i Reszla. Losy Biskupca są ściśle splecione z historią Warmii. Miasto wielokrotnie doświadczało epidemii, które spustoszały populację, a także kilkakrotnie w swojej przeszłości padło ofiarą pożarów. W 1414 r. w wyniku wojny "głodowej" miejskie mury uległy znacznym zniszczeniom. Miasto zostało zniszczone i częściowo opustoszałe, co pociągnęło za sobą napływ osadników z Mazowsza, trwający aż do XVII wieku. Biskupiec był świadkiem i uczestnikiem rywalizacji między Polską a Zakonem Krzyżackim. W czasie trwania wojny trzynastoletniej (1454-1466), całe miasto wraz z zamkiem i kościołem legło w ruinie. To wydarzenie było nieodwracalne dla zamku, który nigdy już nie został odbudowany. Tragiczny los podziału Polski dotknął także Biskupiec. Po I rozbiorze Polski w 1772 r. Warmię wraz z Biskupcem przyłączyły się do Prus. Rozpoczęła się wtedy era związana z państwem pruskim, a później Niemcami. XIX wiek przyniósł miastu dynamiczny rozwój i początek jego kariery jako lokalnego centrum administracyjnego. W 1862 r. siedzibę powiatu reszelskiego przeniesiono do Biskupca, co wpłynęło istotnie na rozwój miasta. Podczas I wojny światowej Biskupiec uniknął bezpośrednich działań wojennych, ale II wojna światowa przyniosła znaczne zniszczenia. W czasie drugiej wojny światowej na terenie miasta istniały trzy obozy jenieckie: obóz "Anker" w okolicy dzisiejszych ulic Słowackiego, Ostrego Koła i cmentarza, obóz "Kraks" niedaleko jeziora Kraks oraz obóz na terenie browaru. II wojna światowa dobiegła końca w Biskupcu w lutym 1945 r. Przedstawiciele polskich władz dotarli do miasta już 4 kwietnia 1945 r. Po burzliwym okresie wojennym miasto zaczęło się odradzać.

Sięgnij po więcej informacji od Twojego Miasta!

Fakty
Pogoda
Dane statystyczne
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Biskupiec
13.9°C
wschód słońca: 06:19
zachód słońca: 18:38
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Biskupcu

kiedy
2024-09-28 19:00
miejsce
Centrum Kultury, Turystyki i...
wstęp biletowany