reklama
14 październik 2024

VII Kongres Kultury Chrześcijańskiej od czwartku w Lublinie

zdjęcie: VII Kongres Kultury Chrześcijańskiej od czwartku w Lublinie / v15895704
v15895704
Problemy demografii i migracji, szanse na pokój w Ukrainie, możliwości i zagrożenia stosowania sztucznej inteligencji – to niektóre z tematów VII Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, który w czwartek rozpocznie się w Lublinie.
REKLAMA

Kongresowi, organizowanemu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, towarzyszy hasło „Przywracać nadzieję. Kultura chrześcijańska wobec kryzysów świata”.

Sekretarz kongresu ks. dr Tomasz Adamczyk powiedział PAP, że kongresowe dyskusje będą próbą rozpoznania i poszukiwania odpowiedzi na liczne kryzysy, których obecnie doświadczamy - m.in. demograficznego, migracyjnego, kryzysu w Kościele, w obszarze nauki.

„Podczas kongresu pragniemy, wychodząc od tego, co trudne, nie poprzestawać na biernym oczekiwaniu lepszego jutra, lecz inspirować do dynamicznego zaangażowania w świat. To zaangażowanie powinno się opierać na głębokim przekonaniu o sensie i wartościach, które od wieków wyznaczały kierunki naszych działań i motywowały do aktywnego uczestnictwa w rozwiązywaniu problemów” – powiedział.

Jak dodał, to nadzieja pozwala człowiekowi przezwyciężać trudności i z odwagą patrzeć w przyszłość, stąd hasło „Przywracać nadzieję”. „Istotnym elementem obrad kongresu będzie sprawa odbudowania wspólnoty opartej na solidarności i trosce o drugiego człowieka” - zaznaczył ks. Adamczyk.

Obrady kongresu podzielono na osiem paneli dyskusyjnych poświęconych różnej tematyce, m.in. sytuacji współczesnej kultury, problemom demografii i migracji, perspektywom pokoju w Ukrainie. Tematami dyskusji będą też: źródła nadziei Kościoła czy meandry sztucznej inteligencji.

Wśród uczestników dyskusji będą m.in.: biskup diecezji sztokholmskiej, zaangażowany w dialog międzywyznaniowy kard. Anders Arborelius; filozof i politolog, kierownik Centrum Europejskiego na Narodowym Uniwersytecie „Akademii Kijowsko-Mohylańskiej” w Kijowie prof. Konstantin Sigov; socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Mirosława Grabowska; wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Andrzej Szeptycki; prymas Polski abp Wojciech Polak.

Kongres potrwa do niedzieli. W ostatnim dniu, podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego w KUL, członkini Akademii Francuskiej, specjalistka filozofii politycznej prof. Chantal Delsol otrzyma doktorat honoris causa KUL.

Kongresowym obradom towarzyszyć będą m.in. otwarcie wystawy poświęconej Rodzinie Ulmów oraz koncert i pokaz filmowy.

Kongresy Kultury Chrześcijańskiej zainicjował na KUL abp Józef Życiński (1948-2011) jako spotkania ludzi kultury, intelektualistów z różnych krajów i dziedzin nauki. Ich celem jest rozwijanie twórczego dialogu Kościoła ze światem współczesnym. Pierwszy taki kongres odbył się w 2000 roku.(PAP)

ren/ miś/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Biskupiec
1.9°C
wschód słońca: 07:00
zachód słońca: 15:40
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Biskupcu

kiedy
2025-02-14 19:00
miejsce
Centrum Kultury, Turystyki i...
wstęp biletowany